Vývin dieťatka

4. mesiac

Základy vývoja všetkých orgánov sú ukončené. Placenta ako novovytvorený orgán preberá zodpovednosť za zaistenie výživy plodu a za hormonálne zabezpečenie priebehu celého tehotenstva. Dieťatko sa zdokonaľuje v mnohých smeroch. Pľúca sa už celkom vytvarovali, začínajú „nacvičovať“ primitívne dýchacie pohyby. Vyvinul sa aj reflex prehĺtania, čiastočne začína fungovať vylučovacia sústava. Celé telo dieťatka pokrýva jemné ochlpenie (lanugo), ktoré plní ochrannú funkciu. Po pôrode začne postupne vypadávať. Rastú i vlasy, obočie i mihalnice.

Kosti sa stávajú silnejšími a pevnejšími. Dolné končatiny sú dlhšie ako horné. Pomaly sa predlžuje krk a vzpriamuje hlavička. Na prštekoch začínajú rásť nechtíky. Ušká má už na svojom mieste, ale ešte s nimi nepočuje. Postupne sa vyvíja aj nervová sústava, takže plod sa stáva veľmi citlivý. Už môže začať reagovať na dotyky, či dokonca na bolesť. Pokračuje aj vývoj svalovej hmoty, žíl a ciev.

Dieťatko dosiahlo na váhe 100g (niektoré aj viac) a meria približne 11,5 cm.

5. mesiac

Hlavičku už drží vzpriamene, telíčko a končatiny sú dlhšie. Ruky bábätka sú zovreté v päsť. Na končekoch prstov sa formujú brušká, na ktorých sa čoskoro vytvorí individuálne ryhovanie známe ako odtlačok prsta. Koža pôsobí vráskavým dojmom, keďže jej chýba podkožný tuk. Ten sa začína pomaličky ukladať a bude plniť zásobu energie pre nasledujúce mesiace.

Bábätko už dokáže udatne kopať nožičkami okolo seba do zárodočnej blany. V črievku sa mu zhromažďujú rôzne látky (odumreté bunky, tráviace enzýmy, plodová voda) – táto zmes sa nazýva mekónium a po narodení to bude prvá stolica bábätka, ktorú vylúči (tzv. tmavočierna smolka).

V kostre začína zložitá transformácia chrupavky na kosť. Kosti však ostávajú ohybné, „poddajné“, aby ľahšie prešli pôrodnými cestami. Zásadnej zmene podliehajú aj nervy, ktoré sa obaľujú tukovou hmotou zvanou myelín. V 20. týždni je možné zachytiť stetoskopom ozvy srdiečka plodu. V hrdielku tiež čakajú pripravené hlasivky, ale keďže nimi neprechádza vzduch, nevydávajú žiadny zvuk. V ďasienkach sa začínajú tvoriť zárodky mliečnych zubov, neskôr sa vytvoria aj zárodky trvalých.

Bábätko opäť podrástlo na 16,5 cm a pribralo na hodnotu 300 - 350g.

6. mesiac

Maličké telíčko začína produkovať biele krvinky, má vyvinutý krvný obeh a svoje vlastné červené krvinky. V pľúcach sa začínajú tvoriť aktívne lipoproteíny – surfaktant. Je to látka, ktorá napomáha rozťahovaniu pľúcnych mechúrikov, zabraňuje ich zlepeniu a umožňuje roztiahnutie pľúc po pôrode. Tým sa dieťatko po prvýkrát nadýchne samo.

Na koži sa začínajú tvoriť potné žľazy a chuťové poháriky. Vyvinulo sa aj vnútorné ucho, ktoré kontroluje rovnováhu tela pri pohybe bábätka v maternici. Inak je bábo veľmi aktívne, stále má v brušku dostatok miesta na to, aby sa do sýtosti „vyzvŕtalo“. Má už celkom vyvinutý jazýček a dokáže ho aj vyplaziť. Prstom sa občas poškriabe po brade alebo po nose a skúša si rôzne grimasy...

V 6. mesiaci váži okolo 600 – 700g a meria asi 32 cm.